Czujnik parkowania jest urządzeniem, które w dzisiejszych samochodach wspomaga znacząco pracę kierowcy. Czujniki parkowania, na które często mówi się również czujniki cofania to proste urządzenia, które sygnalizują, że potencjalna przeszkoda w czasie parkowania jest zbyt blisko auta. Do czego są nam one potrzebne? Dzięki ich zastosowaniu można mieć lepszą kontrolę nad autem w czasie parkowania i "widzieć" to, co normalnie pozostaje niewidoczne - znajduje się tuż przed przednim zderzakiem i tuż za tylnym.
Jak sprawdzić czujniki parkowania?
Istnieje kilka, najważniejszych metod, które pozwalają na sprawdzenie czujników parkowania. Na początek warto sobie jednak odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy czujniki będą wymagały sprawdzenia. Okazuje się, że w różnych modelach aut może to wyglądać różnie. Najczęściej nieprawidłowo działający, albo w ogóle nie działający czujnik może być wykryty w praktyce - to znaczy kiedy uderzymy zderzakiem w przeszkodę, co niestety zdarza się kierowcom zbyt mocno przyzwyczajonych do obecności czujników. Jest to niepodważalny znak, że z czujnikiem jest coś nie tak i należy go sprawdzić . W niektórych modelach samochodów może nas o tym poinformować oczywiście również odpowiedni sygnalizator, a w jeszcze innych, cały układ czujników przestaje działać, kiedy jeden z nich zawiedzie.
Zawsze działającą metodą jest udanie się do stacji diagnostycznej i sprawdzenie czujników przy pomocy profesjonalnego sprzętu. Każdy, nawet najmniejszy problem z którymkolwiek z czujników będzie wtedy widoczny jak na dłoni. Sprawdzanie tak prostej i banalnej części jak czujnik przy pomocy specjalistycznego sprzętu wydaje się jednak czasem niepotrzebne. W niektórych modelach aut czujniki można sprawdzić również na słuch (czy pojawia się sygnał dźwiękowy po zakryciu czujnika ręką?), albo przy użyciu miernika, trzeba jednak je w tym celu wymontować.
Jak zamontować czujniki parkowania?
Montaż czujników cofania jest o wiele łatwiejszy niż by się mogło to wydawać, aczkolwiek do jego prawidłowego wykonania konieczne są podstawowe narzędzia, a także odrobin wiedzy i umiejętności technicznych. Zestaw wspomagający parkowania składa się z czterech czujników, centralki (małego komputera przetwarzające informacje ze wszystkich czterech czujników), ekranika wyświetlającego wskazania czujników i przewodów, dzięki którym można wszystkie elementy połączyć. Do montażu konieczne będzie wywiercenie otworów zarówno w zderzakach, jak i w tapicerce samochodu (montaż ekranika). Montaż trzeba wykonać z należytą precyzją i bezwzględnie przestrzegać instrukcji dołączonej do urządzenia.
Jak sprawdzić czujnik parkowania miernikiem?
Bardzo prostą metodą sprawdzania, czy czujnik działa, jest zastosowanie najzwyklejszego miernika. Przepalony, czy w jakikolwiek inny sposób uszkodzony czujnik będzie miał znacznie większy opór, od czujników działających poprawnie. Konieczny jest do tego - jak już wspomniano - demontaż czujników, aczkolwiek nie ma potrzeby demontowania całego systemu. Samodzielne sprawdzenie czujników przy pomocy miernika pomoże uniknąć niepotrzebnej wizyty w stacji diagnostycznej, co oczywiście zawsze wiąże się z niemałymi kosztami dla kierowcy.