

Jak jeździć ekonomicznie? - Eco Driving
To pytanie zadaje sobie wiele osób, których samochód spala więcej paliwa, niż powinien. Oczywiście może to wynikać z pewnych problemów mechanicznych, jednak warto zwrócić uwagę na styl prowadzenia pojazdu. Niektórzy mogą myśleć, że ekonomiczna jazda samochodem jest trudna i nie warto jej stosować, jednak takie osoby nie mają racji, ponieważ za oszczędną jazdą samochodem idzie wiele zalet, poza przejechaniem większej ilości kilometrów na pełnym baku.
Podczas decyzji o ekonomicznej jeździe autem musimy trzymać się kilku kluczowych zasad. Nie są one bardzo restrykcyjne czy odbierają całą zabawę z jazdy samochodem. Dotyczą one techniki jazdy, ruszania oraz hamowania. Jesteśmy w stanie wprowadzić niewielkie zmiany, a czerpać masę korzyści.
Ekonomiczna jazda to przede wszystkim jazda płynna, a głównymi elementami są stała prędkość, zachowanie bezpiecznej odległości od innych samochodów oraz hamowanie silnikiem. Te elementy pozwalają reagować odpowiednio w zależności od sytuacji na drodze, minimalizować gwałtowne ruchy, zmniejszenie spalania paliwa w samochodzie oraz prowadzą do rzadszych wizyt na stacji benzynowej.
Hamowanie silnikiem, a jazda na luzie
Jednym z największych mitów zakorzenionych pośród kierowców jest ten o jeździe na luzie. Wynika on z pamięci o tym, jak skonstruowane są wtryski paliwa, przekonani oni są, że kiedy samochód jedzie na neutralnym biegu, to nie pobiera on paliwa i jest to "oszczędna jazda". Jest to jednak nieprawda, ponieważ podczas dojazdu do świateł drogowych na jałowym biegu, silnik wciąż pobiera paliwo, co prawda nie są to duże ilości, jednak wciąż jest to paliwo, za które płacimy. W takich sytuacjach istnieje lepsze rozwiązanie, a jest nim hamowanie silnikiem.
Jak hamować silnikiem? Nie jest to wymagająca czynność. Najprościej mówiąc, to w momencie, w którym wiemy o zbliżającym się hamowaniu, odpuszczamy zupełnie pedał gazu. W tym momencie silnik spala paliwo, które zostało mu dostarczone przed odpuszczeniem gazu. Oznacza to mniej więcej tyle, że odcinek od odpuszczenia gazu do zatrzymania pojazdu, przejedziemy przy zużyciu paliwa równym 0. Rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest wytracana prędkość, która w głównej mierze zależy od wysokości bieżącego biegu. Samochód zwalnia szybciej z 2 lub 3 biegu niż z piątki czy szóstki. Na jałowy bieg należy zejść w momencie, kiedy obroty silnika na drugim biegu spadną poniżej 1,5 tysiąca.
Stała prędkość i odpowiednie obroty silnika przy jeździe ekonomicznej samochodem
Niestety nie istnieje jeden przepis na idealną ekonomiczną jazdę samochodem, który można każdemu z całego serca polecić. To wszystko zależy od naszego wyczucia i specyfiki samochodu, jednak istnieje technika jazdy, która znacząco obniży poziom zużycia paliwa w samochodzie i możemy ją stosować podczas każdej sytuacji na drodze. Utrzymywanie stałego tempa jazdy podczas jazdy na możliwie najmniejszych obrotach silnika i wysokim biegu. Należy unikać gwałtownego hamowania i zmiany prędkości, trzymać się wysokiego biegu w trakcie jazdy oraz unikać wysokich momentów obrotowych silnika - optymalnie dla silnika benzynowego to 2-3 tysiące obrotów, a ekonomiczna jazda dieslem to 1,2-2 tysięcy obrotów.
Ciągłe rozpędzanie się i gwałtowne hamowanie przed skrzyżowaniem nie ma najmniejszego sensu. Ekonomiczna jazda jest jak joga dla naszego silnika, nie wykonujemy gwałtownych ruchów, wszystko robimy w przemyślany sposób i z pełnią harmonii. Świadoma jazda jest kluczem do jazdy ekonomicznej, obserwowanie otoczenia i dostosowywanie się do jego warunków jest niezbędne. Przy ruszaniu z miejsca nie wciskamy gazu "do dechy" jak amatorski rajdowiec, tylko trzymamy go spokojnie i mniej więcej w połowie głębokości.

Odpowiednia odległość od innych pojazdów kluczem do bezpieczeństwa
Podczas prowadzenia samochodu powinniśmy kierować się przede wszystkim kulturą jazdy. Wraz z utrzymywaniem odpowiedniej odległości od innych uczestników ruchu drogowego to oszczędzamy na wielu aspektach- naszych nerwach, gwałtownych hamowaniach oraz paliwie. Im szybciej jeździmy po drogach, tym większą powinniśmy utrzymywać odległość od poprzedzającego nas pojazdu.
Nikt z resztą nie lubi jazdy "na zderzaku", po pierwsze jest to niebezpieczne, ponieważ mamy bardzo mały czas reakcji na nagłe hamowanie pojazdu przed nami. Działa to również w drugą stronę, kiedy widzimy w lusterku, że pojazd za nami jedzie bardzo blisko, prowadzi to do dyskomfortu i może prowadzić do rozkojarzenia podczas jazdy samochodem.

Ekologiczna jazda jest równa ekonomicznej?
Ekologiczna jazda w większości przypadków kojarzona jest z wybieraniem alternatywnych środków transportu niż samochód spalinowy. Pamiętajmy, że poruszanie się samochodem nie należy do ekologicznych rozwiązań, zwłaszcza kiedy podróżujemy samemu. Jednak podczas uważnej jazdy samochodem, kiedy jedziemy płynnie ze stałą prędkością i bezpiecznie, ograniczamy produkowanie nadmiernych spalin w naszym samochodzie (czyli jeździmy ekonomicznie), możemy uznać to za bardziej ekologiczne rozwiązanie, niż gwałtowne przyspieszanie, częste nagłe hamowanie i dodawanie gazu "do dechy".
Ekonomiczna jazda dieslem i benzyną
Jeżeli rozmawiamy o ekonomicznej jeździe dieslem, to szczególną uwagę należy zwrócić na obrotomierz. Zmiana biegów powinna następować w przedziale od 1,8 - 2,2 tysięcy obrotów. Powinniśmy być również świadomi tego, czego unikać w tym rodzaju silników. Gwałtowne przyspieszenie zdecydowanie nie jest czynnością, która wpisuje się do zasad ekonomicznej jazdy, ponieważ powoduje to nagły wzrost zużycia paliwa i tak zwany "wir w baku". Oczywiście silnik na olej napędowy umożliwia nagłe przyspieszenie, jednak nie jest to wskazane w ekonomicznej jeździe. W takim przypadku znacznie lepiej sprawdzi się równomierne zwiększanie prędkości pojazdu, kiedy chcemy zaoszczędzić na paliwie.
W przypadku jazdy ekonomicznej samochodem z silnikiem benzynowym sprawa ma się nieco inaczej. Silnik ten jest dostosowany do prowadzenia w sposób bardziej dynamiczny i możemy ruszyć tuż po uruchomieniu silnika. Ekonomiczna jazda samochodem z benzynowym silnikiem polega na utrzymywaniu stałych obrotów na poziomie od 2,5 do 3 tysięcy. Prowadzi to do efektywnego spalania paliwa, jednak wciąż należy unikać gwałtownych hamowań oraz przyspieszeń. Ekonomiczna jazda samochodem benzynowym zwraca się również do efektywnego wykorzystania przekładni i jazdy na niskich obrotach wykorzystując jak najwyższy bieg, oczywiście w granicach rozsądku tak, aby samochód nam nie zgasł. Używanie pierwszego biegu powinno być wykorzystywanie wyłącznie podczas ruszania samochodem z miejsca i jak najszybszym wrzuceniem drugiego biegu.
Czy tempomat wspomaga Eco Driving?
Jazda z tempomatem na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu jest tym, bez czego większość kierowców nie wyobraża sobie długich podróży. Jego włączenie jest sygnalizowane kontrolką na desce rozdzielczej, a ustawiona prędkość jest stała do momentu wyłączenia tempomatu. Stała prędkość jest tym, czego pożądamy podczas jazdy, ale czy za każdym razem powinniśmy używać tempomatu podczas poruszania się po szybkich drogach?
Zależy od warunków panujących na drodze podczas podróży i stanu drogi. Podczas jazdy po nierównej nawierzchni, wielu wzniesieniach i zakrętach, aktywny tempomat nie przyniesie nam korzyści. Silnik w takiej sytuacji będzie pracował na zwiększonych obrotach, co mija się z ekonomiczną jazdą. W przypadku jazdy po prostej i gładkiej nawierzchni tempomat sprawdzi się doskonale, będzie trzymał obroty naszego silnika na jednostajnym poziomie, co przełoży się na mniejsze zużycie paliwa oraz jazdę ekonomiczną.

Czego unikać przy ekonomicznej jeździe samochodem?
Ekonomiczna jazda samochodem to przede wszystkim płynna jazda, która zużywa najmniej paliwa. W takim wypadku powinniśmy unikać wszelkich gwałtownych ruchów, czyli gwałtownego oraz częstego hamowania, jak i szybkiego ruszania z miejsca, które znacząco podwyższa spalanie auta. Trzymanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego nas pojazdu również jest aspektem, o którym musimy pamiętać, ponieważ po pierwsze poprawia nasze bezpieczeństwo podczas jazdy, a po drugie pozwala nam na szybszą reakcję, zaplanowanie wytracania prędkości silnikiem i oszczędzanie paliwa. Kiedy zastosujemy się do powyższych zasad ekonomicznej jazdy i Eco Driving-u, podróże samochodem będą przyjemniejsze dla nas i naszego portfela.