
Zalety samochodów elektrycznych
Samochody elektryczne zyskują coraz bardziej na popularności i z miesiąca na miesiąc liczba zarejestrowanych pojazdów elektrycznych w Polsce rośnie. Innowacyjne rozwiązania zastosowane w tego rodzaju samochodach są kuszące dla potencjalnych nowych klientów. Przed zakupem samochodu elektrycznego warto się nad nimi zastanowić.
Niskie koszty eksploatacji
Samochody elektrycznie nie muszą wiązać się z wysokimi kosztami eksploatacji. Obecnie wprowadzane są nowoczesne rozwiązania i metody produkcyjne, wykorzystujące wysokiej jakości materiały, co ma bezpośrednie przełożenie na dłuższą żywotność różnych elementów elektryka i mniejsze ryzyko awarii, chociażby skrzyni biegów, której w elektryku nie ma. Właścicieli samochodów elektrycznych omija również wymiana oleju i filtrów, co jest rutynową czynnością w przypadku ich odpowiedników spalinowych.
W dłuższej perspektywie czasowej użytkownicy samochodów elektrycznych chwalą je również za niski koszt jazdy. Cena ładowania samochodu elektrycznego jest znacznie tańszy nisz koszty paliwa w pojeździe spalinowym, co oznacza, że koszt przejechania 100 km elektrykiem może być nawet kilkukrotnie niższy niż w przypadku samochodu spalinowego.

Ekologia
Faktem jest to, że samochody elektryczne podczas jazdy nie zanieczyszczają powietrza tak jak tradycyjne pojazdy spalinowe. Brak emisji spalin związany jest z napędem elektrycznym, który go nie wytwarza, co w dużych miastach jest ogromną zaletą.
Zmartwienia mogą powodować ładowarki elektryczne zasilane za pomocą elektrowni węglowych, które nie specjalnie dobrze służą środowisku. Jednak wraz z postępem technologicznym, infrastruktura ładowania się rozrasta i powstaje coraz więcej ładowarek ekologicznych, które zasilane są instalacją fotowoltaiczną. W obecnym momencie elektryki nie są jeszcze normą w naszym kraju, jednak wraz ze wzrostem liczby aut elektrycznych na drogach, wzrastać będzie również dostępność ekologicznych stacji ładowania samochodów.
Nowoczesny wygląd
Projektanci nowoczesnych samochodów elektrycznych mają świadomość, że nie są to standardowe samochody, dlatego tworzą z nich nowoczesne konstrukcje. Ich sylwetki nawiązują do elegancji i sportowego zacięcia, zależnie od marki oraz modelu danego samochodu. Wnętrza elektryków są projektowane z minimalistyczną myślą, a funkcje znajdujące się w standardowych autach na kokpicie, tutaj mają swoje miejsce w jednej aplikacji na wyświetlaczu.
Infrastruktura ładowania
Liczba stacji ładowania w Polsce stale rośnie, w związku z tym większość właścicieli będzie miała swobodny dostęp do stacji ładowania elektryka na trasie oraz w miastach. Aktualnie w Polsce jest 9342 punktów ładowania (stan na koniec marca 2025 r.), co przy obecnej liczbie zarejestrowanych samochodów elektrycznych daje 1 punkt ładowania na 9,36 osobowych i użytkowych samochodów w pełni elektrycznych. Jednak przy decyzji o jego zakupie warto wziąć pod uwagę ilość dostępnych punktów ładowania elektryków.

Wady aut elektrycznych
Nie wszystko złoto co się świeci i dotyczy to również samochodów elektrycznych. Taki rodzaj samochodów posiada również swoje wady, które należy uwzględnić podczas wyboru odpowiedniego pojazdu dla siebie.
Zasięg pojazdu
Wraz z rozwojem technologii, rośnie również możliwość przejechania większej ilości kilometrów na jednym ładowaniu. Obecnie produkowane są samochody elektryczne, które posiadają takie zużycie energii, że są w stanie przejechać nawet 500 km, jednak zdecydowanie niższe są zasięgi elektryków z przedziału cenowego od 100 do 200 tysięcy złotych, w tym przedziale możemy spodziewać się mniejszego zasięgu, czyli około 200 - 300 km na cyklu ładowania. Z tej racji, samochody elektryczne przeważnie wybierane są przez osoby podróżujące w większości po mieście i niewybierające się często w dłuższe trasy.
Wysokie ceny
Wyżej wymienione zalety samochodów elektrycznych nie wszystkich mogą przekonywać, ponieważ za wszystkimi udogodnieniami wiąże się często niemała cena. W 2025 roku za najtańszego elektryka należy zapłacić lekko ponad 90 000 zł. Jeżeli nie korzystamy z dotacji, ta cena może odrzucać potencjalnych klientów, którzy w tej cenie mogą znaleźć bardziej przystępne dla siebie auto, jednak z silnikiem spalinowym.
Długi czas ładowania samochodu elektrycznego
Zatankowanie osobowego auta spalinowego do pełna nie zajmuje wiele czasu, zazwyczaj jest to kwestia kilku minut i możemy spokojnie ruszać w dalszą podróż. Inaczej sprawa się ma w przypadku aut elektrycznych. Ładowanie auta napędzanym energią elektryczną może zająć nawet kilkadziesiąt minut, aby bez obaw ruszyć w dalszą podróż, a naładowanie akumulatora do pełna, w niektórych modelach może trwać nawet całą dobę. Wyruszenie w dłuższą trasę należy dokładnie zaplanować, aby wziąć pod uwagę czas na ładowanie auta elektrycznego.

Czy warto kupić używany samochód elektryczny
Zakup używanego samochodu elektrycznego ma również swoje wady i zalety. Niepodważalną zaletą jest cena, ponieważ używany samochód elektryczny możemy dostać w cenie znacznie niższej, niż nowe z salonu. Jeżeli trafi nam się odpowiednio zadbany egzemplarz, możemy śmiało umawiać się na oględziny. Jednak podczas zakupu używanego samochodu elektrycznego musimy również zdawać sobie sprawę, że kupujący może ukrywać przed nami pewne niedociągnięcia.
Poza sprawdzeniem stanu baterii i historii serwisowej warto sprawdzić, w jakiej kondycji jest blacha tego samochodu. Samochód elektryczny również mógł brać udział w kolizji, a sprzedający mógł to zataić przed kupującym. W tym przypadku przyda się miernik lakieru GL-PRO-2-FAZ, który pomoże ci ocenić grubość lakieru i wywnioskować, czy samochód brał udział w nieprzyjemnym incydencie.