
Co powoduje drgania kierownicy podczas jazdy - przyczyny
Jednym czynników, który najczęściej powoduje wibracje kierownicy podczas jazdy to niewłaściwe wyważenie kół. Nawet drobne niedoskonałości mogą skutkować biciem kierownicy podczas jazdy, zwłaszcza przy większych prędkościach. Czasami winowajcą drgań kierownicy podczas jazdy może być uszkodzenie ogumienia, takie jak wybrzuszenia lub nierówności powodujące nierównomierny ruch kół.
Problem pojawia się również w momencie nieprawidłowości w układzie hamulcowym, zwłaszcza podczas mocnego zużycia tarcz hamulcowych. Mogą być one nierównomiernie wyeksploatowane, co prowadzi do odczuwania mocnych wibracji na kierownicy.

Drgania na kierownicy przy 100 km/h, 120 km/h - co powoduje drżenie kierownicy przy większej prędkości?
Jeżeli drgania kierownicy pojawiają się podczas jazdy przy wysokiej prędkości 100 lub 120 km/h to najprawdopodobniej problem leży w naszych kołach. W tym momencie należy sprawdzić stan naszych opon i felg. Szybka kontrola stanu opon powinna być wykonana w pierwszej kolejności, ponieważ jesteśmy w stanie przeprowadzić ją samodzielnie. Sprawdzenie ogumienia pod kątem deformacji, bąbli, wyząbkowanego bieżnika lub nawet utkniętego kamienia w bieżniku szybko ujawni sprawcę drgań kierownicy. W momencie zauważenia takich defektów nie pozostaje nam nic innego jak wymienić opony na nowe (w przypadku kamyka w bieżniku wystarczy go wyciągnąć ;D), ponieważ naprawa wszelkich odkształceń ogumienia jest niemożliwa.
Drgania kierownicy przy prędkościach około 100 km/h najczęściej wskazują na problemy z wyważeniem kół lub ogumieniem. Nawet minimalne niedoważenie koła może powodować drgania kierownicy wyczuwalne zwłaszcza przy wyższych prędkościach. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego jak udać się do serwisu wulkanizacyjnego, gdzie mamy możliwość oddania naszych kół do wyważenia oraz sprawdzenia stanu opon.
Kolejną potencjalną przyczyną drgań przy dużych prędkościach może być uszkodzenie felgi, na przykład w wyniku uderzenia w dziurę czy krawężnik. Nawet nieznaczne skrzywienie felgi może powodować wibracje, które stają się coraz bardziej intensywne wraz ze wzrostem prędkości.

Drgania kierownicy przy wolnej jeździe
Chociaż wibracje najczęściej występują przy wyższych prędkościach, zdarza się, że kierownica drży również przy wolnej jeździe. Najczęstszą przyczyną tego zjawiska są problemy z układem zawieszenia. Mocno zużyte elementy tego układu (np. końcówki drążków kierowniczych) nie są w stanie działać prawidłowo. Drgania kierownicy mogą występować już przy 80 km/h, ale także przy niższych prędkościach, nawet odrazu po wprawieniu kół w ruch. W takiej sytuacji warto udać się do mechanika w celu dokładnego sprawdzenia powodu usterki zawieszenia. Problem przy niskich prędkościach i skręconych kołach w trakcie jazdy może wskazywać na awarię przegubu zewnętrznego.
Bicie kierownicy przy hamowaniu
Wibracje odczuwalne na kierownicy podczas hamowania najczęściej są spowodowane uszkodzeniem lub zużyciem tarcz hamulcowych. Nierównomierne zużycie tarcz powoduje ich bicie, które jest przenoszone na kierownicę w trakcie hamowania. Również skrzywione tarcze hamulcowe mogą być źródłem wibracji kierownicy podczas jazdy, takie tarcze mogą ocierać o klocek hamulcowy, co prowadzi do drgań kierownicy.
Ponadto, warto skontrolować również stan klocków hamulcowych. Zużyte lub nierównomiernie zużyte klocki również mogą prowadzić do drgań. Rozwiązaniem jest wymiana tarcz oraz klocków hamulcowych na nowe lub regeneracja tarcz, jeśli są w stanie pozwalającym na ich ponowne użycie.
Wibracje kierownicy podczas przyspieszania
Drgania kierownicy podczas przyspieszania częściej są związane z problemami mechanicznymi układu napędowego, niż usterek kół lub defektu opon. Wibracje na kierownicy mogą powstać na skutek awarii przegubu wewnętrznego lub wyraźnego luzu między nim, a półosią napędową. Generalnie im słabsze połączenie, tym wyraźniejsze drgania są odczuwane.
W przypadku wibracji pojawiających się podczas przyspieszania warto przeprowadzić kompleksową diagnostykę, aby szybko zlokalizować przyczynę i uniknąć poważniejszych usterek.
Pamiętaj, że regularne sprawdzanie stanu technicznego pojazdu oraz szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące objawy, takie jak drgania kierownicy, znacznie zwiększa bezpieczeństwo jazdy i komfort użytkowania samochodu.

Kiedy usuwać drgania kierownicy podczas jazdy?
Niezwłocznie po odczuwaniu wibracji na kierownicy podczas jazdy, powinniśmy zainteresować się usunięciem tych usterek. Za drgania mogą również odpowiadać inne podzespoły w samochodzie, jeżeli koła, hamulce i zawieszenie oraz układ napędowy są sprawne. Innym powodem może być zużycie poduszek silnika lub skrzyni biegów. Zużyte lub uszkodzone poduszki powodują, że wibracje generowane przez silnik lub skrzynię biegów bezpośrednio przenoszą się na karoserię pojazdu, a w konsekwencji na kierownicę.
Szybkie rozpoznanie usterki pozwala na sprawne rozwiązanie problemu, jednak w przypadku odkładania diagnozy na później, możemy liczyć się z poważniejszymi usterkami. Ciągłe drgania kierownicy mogą doprowadzić do pogłębiania już istniejących problemów, co w efekcie zmniejsza komfort jazdy, sprawność samochodu, a przede wszystkim zagraża naszemu bezpieczeństwu podczas jazdy.